Inconel 601 срещу 600: Съдържание на алуминий и устойчивост на окисление при температури над 1000 градуса

Sep 11, 2026

Остави съобщение

Ако избирате никелова сплав за пещ, лъчиста тръба или приспособление за термична-обработка, която работи над 1000 градуса, почти сигурно сте стеснили списъка си доInconel 600 и Inconel 601. Изглеждат като братя и сестри на хартия - и двете са твърди сплави на никел-хром-желязо-разтвор, и двете се заваряват добре и са обхванати от една и съща спецификация на ASTM пластина. И все пак над 1000 градуса поведението им се различава рязко и изборът на грешен може да намали живота на компонентите с повече от половината.

 

Inconel 601 vs 600

 

Единствената най-важна разлика еалуминий. Inconel 601 съзнателно съдържа1,0–1,7% алуминий; Inconel 600 по същество не съдържа (само остатъчни следи, обикновено под 0,35%). Това едно решение за легиране променя химията на защитната оксидна скала, а оксидната скала е това, което решава дали компонентът ви да оцелее при 1100 градуса, 1200 градуса или повече.

 

Тази статия обяснява на ясен език защо точно алуминият има толкова голямо значение при екстремни температури. Ще научите:

 

  1. Пълното химично и физическо сравнение между Inconel 600 (UNS N06600) и Inconel 601 (UNS N06601)
  2. Металургията защо модифицираната алуминиева{1}}оксидна скала на 601 издържа на разцепване до 1250 градуса, докато хромовата скала на 600 се бори над 1000 градуса
  3. По какво се различават цикличното окисление, карбуризацията и-високотемпературната якост между двете
  4. Когато Inconel 600 все още е по-умният (и по-евтин) избор
  5. Често задавани въпроси с 16-въпроса, речник, препратки към стандарти и готова-за-поставяне JSON-LD схема за вашата CMS

 

Коя сплав печели над 1000 градуса: Inconel 601 или Inconel 600?

 

Inconel 601 е категоричният победител над 1000 градуса.Неговата добавка от 1,0–1,7% алуминий образува плътна, плътно прилепнала оксидна скала, която запазва защитата на метала чрез повтарящи се цикли на нагряване и охлаждане до приблизително1250 градуса (2280 градуса F). Inconel 600, без преднамерен алуминий, обикновено се оценява за надеждна устойчивост на окисляване само до около1093 градуса (2000 градуса F), а неговата защитна скала расте по-бързо и се разпада по-лесно при циклично обслужване близо до тази граница.

 

Защо толкова малко количество алуминий - едва 1,4% от теглото на сплавта - прави толкова голяма разлика? Отговорът се крие в това как двете сплави изграждат своята защитна "броня" при температура:

 

  • Инконел 600разчита на своите 14–17% хром, за да образува утайка от хром-оксид (Cr₂O₃, или „хром“). Chromia е отлична бариера до приблизително 1000 градуса, но става по-дебел с времето, става механично нестабилен при термичен цикъл и над приблизително 1000 градуса може да започне бавно да се изпарява като летливи видове хромен оксид.
  • Инконел 601съчетава по-високо съдържание на хром (21–25%) с добавка на алуминий. Алуминият насърчава по-тънък, по-бавно-растящ мащаб с плътен вътрешен слой от алуминиев-оксид (Al₂O₃), който закотвя мащаба към метала. Резултатът е бариера, която се съпротивлява на разцепване, дори когато частта се променя многократно от 1200 градуса до стайна температура.

 

Полезна аналогия: мащабът на Inconel 600 се държи като боя, която в крайна сметка се напуква и лющи, когато стената се разширява и свива; Скалата на Inconel 601 се държи като керамично покритие, залепено към самата стена. И двата „защитават“ -, но само един оцелява десетилетия термичен цикъл.

 

Какво представляват Inconel 600 и Inconel 601?

 

Inconel 600 е високо-никелова (повече от или равна на 72%), хром-желязна сплав, създадена за устойчивост на корозия и надеждна устойчивост на топлина до около 1093 градуса, докато Inconel 601 е неин-подобрен наследник, създаден специално за екстремна-температурна устойчивост на окисление до около 1250 градуса.И двете са твърди{0}}сплави, което означава, че са подсилени от елементи, разтворени в никеловата матрица, а не чрез топлинна обработка -, така че свойствата им са стабилни и предсказуеми за дълъг експлоатационен живот.

 

Inconel 600 (UNS N06600)е никел-хром-желязна сплав, съдържаща поне 72% никел, 14–17% хром и 6–10% желязо. Съчетава силна устойчивост на хлориден стрес-корозионно напукване и разяждащи алкали с надеждна устойчивост на окисление до около 1093 градуса, което го прави дългогодишен-избор за оборудване за химически заводи и пещи.

 

Inconel 601 (UNS N06601)е сплав от никел-хром-желязо с добавки на алуминий (1,0–1,7%) и повишено съдържание на хром (21–25%). Той е специално разработен за изключителна устойчивост на окисляване и разцепване на котлен камък при температури до приблизително 1250 градуса, плюс добра устойчивост на карбуризация в атмосфери на термична-обработка.

 

Семейните отношения са от значение: 601 е широко описван в литературата на доставчиците като оптимизирана, термично закалена версия на 600 - същата металургична философия, подобрена за по-горещи условия.

 

Как се различава съдържанието на алуминий между Inconel 601 и Inconel 600?

 

Inconel 601 съдържа определени 1,0–1,7% алуминий (номинално ~1,4%); Inconel 600 изобщо не съдържа определен алуминий - само неуточнени остатъчни следи, обикновено под 0,35%.Алуминият е единствената най-съществена разлика в състава между двете сплави и работи заедно с втората разлика - 601 с по-високо съдържание на хром -, за да промени напълно химията на оксидния-мащаб.

 

How Does the Aluminum Content Differ Between Inconel 601 and Inconel 600

 

Таблицата по-долу сравнява посочените състави (съгласно спецификацията на плочата ASTM B168 и широко публикуваните таблици с данни на производителя):

 

Елемент (тегл.%)

Inconel 600 (UNS N06600)

Inconel 601 (UNS N06601)

Роля на елемента

Никел (Ni)

По-голямо или равно на 72,0

58.0 – 63.0

матрица; устойчивост на каустик и хлорид-SCC

хром (Cr)

14.0 – 17.0

21.0 – 25.0

Образува Cr₂O3 защитна скала

Алуминий (Al)

Само остатъчно (без спецификация, обикновено < 0,35)

1,0 – 1,7 (номинал ~1,4)

Образува вътрешен слой Al₂O₃; закотвя скалата

желязо (Fe)

6.0 – 10.0

Баланс (~9 – 18)

Сила на-твърдия разтвор; контрол на разходите

Въглерод (C)

По-малко или равно на 0,15

По-малко или равно на 0,10

следа; 601 работи малко по-чисто

Манган (Mn)

По-малко или равно на 1,0

По-малко или равно на 1,0

Деоксидация

Силиций (Si)

По-малко или равно на 0,50

По-малко или равно на 0,50

Деоксидация

Мед (Cu)

По-малко или равно на 0,50

По-малко или равно на 1,00

Остатъчен контрол

Сяра (S)

По-малко или равно на 0,015

По-малко или равно на 0,015

Строго ограничен (работоспособност-на горещо ниво)

 

Три контраста на физически-свойства произтичат директно от тази химия:

Собственост

Инконел 600

Инконел 601

Плътност (g/cm³)

8.47

8.11

Диапазон на топене (градус, приблизителен)

1354 – 1413

1320 – 1370

Максимална работна-устойчива на окисление температура (въздух)

≈ 1093 градуса

≈ 1250 градуса

Обща търговия / номера на Werkstoff

W.Nr. 2.4816

W.Nr. 2.4851

 

Обърнете внимание на модела: 601 търгува малко никел за хром и алуминий. Тази сделка струва малко от 600-те несравнима устойчивост на-метал каустик (обсъдено по-късно) в замяна на драматично по-добро поведение при висока-температурна скала. Това е умишлен инженерен обмен, а не дефект.

 

Защо алуминият подобрява устойчивостта на окисление над 1000 градуса?

 

Алуминият образува тънък, плътен, бавно{0}}растящ слой от алуминиев-оксид (Al₂O₃) на повърхността на металната-нагар, който действа като нитове, държащи защитната накип на място, което потиска както удебеляването, така и разцепването при температури, при които обикновената хромова нагар става нестабилна.Това е основната металургична причина Inconel 601 да превъзхожда 600 над 1000 градуса.

 

Ето механизма, стъпка по стъпка:

 

И двете сплави започват по един и същи начин.При нагряване на въздух, хромът в сплавта реагира с кислорода, за да образува скала от хромен оксид (Cr₂O₃, хром). Този тънък керамичен филм е бронята на сплавта: кислородът трябва да дифундира през него, за да атакува метала отдолу.

 

В Inconel 600 скалата е само хром.Chromia предпазва добре -, но има две слабости, когато температурите се изкачват над 1000 градуса. Първо, кислородните и хромните атоми продължават да дифундират през него, така че мащабът става все по-дебел, а по-дебелият мащаб съхранява повече енергия на топлинен-напрег. Второ, хромът има различно термично разширение от никеловата сплав отдолу, така че всеки цикъл на нагряване-нагоре/охлаждане-надолу обтяга връзката между метала и котления камък.

 

В Inconel 601 алуминият променя архитектурата.1,0–1,7% алуминий се окислява предимно в основата на скалата, образувайки непрекъснат вътрешен слой от Al2O3. Алуминиевият оксид е термодинамично по-стабилен от хрома, расте много по-бавно и е изключителна кислородна бариера. Той също така прикрепя покриващата хром-наситена скала към метала като слой котви.

 

Резултатът: по-тънка скала, която остава прикрепена.Тъй като слоят Al₂O₃ задушава подаването на кислород, цялата скала расте по-бавно. Тъй като е по-тънък и по-добре закотвен, той издържа на термични цикли, без да се лющи. Всеки цикъл разцепена скала 600 трябва да расте отново -, консумирайки всеки път свеж хром и метал -, докато скала на 601 до голяма степен остава неподвижна.

 

Техническият термин за лющене на котлен камък еразцепване. Накъсана скала излага голия метал на пълна температура на пещта и окисляването започва отново от нула. Повтарящото се разцепване е най-честата причина 1000 градуса + компоненти на пещта, направени от маргинални сплави, да се повредят рано.

 

Какво се случва с оксидната скала на Inconel 600 над 1000 градуса?

 

Над приблизително 1000 градуса хромовата скала на Inconel 600 е изправена пред две ускоряващи се заплахи - по-бърз растеж (по-дебела, по-податлива на пукнатини-скала) и прогресивна загуба на хром - и двете изтъняват защитната бариера и повишават-степента на загуба на метал в сравнение с 601.Сплавта не се проваля внезапно при 1001 градуса; по-скоро скоростта му на разграждане се ускорява и маржът му на безопасност се свива.

 

What Happens to Inconel 600s Oxide Scale Above 1000C

 

Доминират три неуспешни водача:

 

По-бърза дифузия.Окисляването е дифузионно-контролирано: за всеки допълнителни 100 градуса мобилността на атома през скалата се увеличава драматично. Следователно скалата на хром на 600 се сгъстява измеримо по-бързо при 1100 градуса, отколкото при 1000 градуса.

 

Счупване при колоездене.Тъй като хромът се свива по различен начин от основната сплав при охлаждане, натрупаното напрежение в крайна сметка напуква и деформира мащаба. В периодичните пещи, пещи и всяко оборудване, което загрява и охлажда ежедневно, това е механизмът убиец.

 

Изпаряване на котлен камък.При висока температура и в бързо{0}}движещи се или влажни газови потоци, Cr₂O₃ може допълнително да се окисли до летливи видове хром (CrO₃ или хидратирани видове във влажен газ), буквално изпарявайки защитната бариера. Висока-температура, висока-скорост на димния газ е най-лошият случай.

 

Какво означава това на практика? Публикуваните данни на производителя за циклично окисляване (например 50-часови цикли при 1150 градуса, последвани от въздушно охлаждане) показват, че Inconel 601 поддържа приблизително стабилна маса с минимална нетна загуба на метал, докато сплавите, разчитащи на обикновени хромови люспи, губят материал цикъл след цикъл чрез повтарящо се нарастване на мащаба и разцепване. Inconel 600 си остава наистина полезна сплав – но нейната зона на комфорт завършва близо до 1093 градуса, точно там, където 601 започва най-силната си работа.

 

Коя сплав се справя по-добре с термичния цикъл?

 

Inconel 601 е значително по-добър при термични цикли - неговата алуминиева-закотвена скала е специално проектирана да издържа на многократни отклонения до 1200 градуса и повече, поради което е стандартната сплав за муфели на периодични пещи, лъчисти тръби и приспособления за термична-обработка.Inconel 600 толерира цикличност при умерени температури, но показва прогресивна загуба на котлен камък при агресивен цикличен режим на висока-температура.

 

Защо колоезденето е най-тежкото изпитание:

 

Всеки термичен цикъл е механичен тест на връзката с металния{0}}нагар. Загрейте частта до 1150 градуса и както металът, така и мащабът се разширяват. Охладете го до стайна температура и двете се свиват - с различна степен.

 

Скалата, която е „раснала на място“ като крехка керамика, не може да се разтяга. Щамът на несъответствието трябва да отиде някъде: пукнатини, катарами и в крайна сметка цели люспи от котлен камък изскачат.

 

След като мащабът изчезне, откритият метал се окислява агресивно по време на следващия цикъл на нагряване и процесът се повтаря, като сплавта се разяжда част по част.

 

Това е точно режимът на отказ, който Inconel 601 е проектиран да преодолее. Неговият вътрешен слой Al₂O₃ расте толкова бавно и залепва толкова силно, че котленият камък остава защитен през хиляди часове циклично обслужване. Доставчиците последователно посочват имунитета към циклично-окисление до около 1250 градуса като определящо свойство на 601 - свойството, което го е направило материал по подразбиране за газови-излъчващи тръби, реторти за пещи и-кошове за термична обработка, които трябва да издържат на нощни спирания.

 

Практическо правило за избор:ако оборудването ви циклично (периодични пещи, периодични пещи, инсинератори за стартиране-спиране) и работи над 1050 градуса, посочете 601. Ако работата е непрекъсната и под около 1000 градуса, 600 остава доказана, икономична опция.

 

Как двете сплави издържат на карбуризация и азотиране?

 

Inconel 601 предлага по-добра устойчивост в богати на въглерод-(въглеродни) атмосфери благодарение на носещите-алуминий, бавно-растящи оксидни нагари, докато двете сплави са много близки в услугата за азотиране -, като някои литературни източници дори дават на 600 леко предимство в среди с дисоцииран-амоняк.За повечето терм{0}}атмосфери и двете са приемливи; за въглероден технологичен газ при екстремни температури, 601 е по-безопасен.

 

How Do the Two Alloys Resist Carburization and Nitriding

 

Карбуризацията - въглеродът дифундира в сплавта при висока температура - троши компонентите, намалява локално обхвата на топене и може да доведе до катастрофална загуба на метал в тежки случаи. Защитата е същата оксидна скала, която се бори с окисляването: компактна, прилепнала скала също е въглеродна бариера. Тъй като мащабът на 601 остава непокътнат при температури, при които 600 вече е напукан и нацепен, 601 задържа въглерода по-дълго в горещи карбуризиращи атмосфери - ключова причина да доминира в приспособленията за топлинна-обработка, лъчистите тръби, изгорени от ендотермичен газ, и вътрешните части на нефтохимическите пещи.

 

Азотирането (поемане на азот, обикновено в дисоциирани-амонячни атмосфери) е по-специализирано бойно поле. Данните на производителите отбелязват, че 601 има добра устойчивост на азотиране и е по-добър само от 600 в тази специфична среда - една от малкото области, където по-старата сплав запазва предимство, поради много високото си съдържание на никел (азотът има ниска разтворимост в високо-никелови матрици).

 

Споделена твърда граница - сяра:и двете сплави трябва да се избягват в атмосфери, съдържащи-сяра, особено редуциращи серни видове като H₂S или SO₂ при редуциращи условия.

 

Никелът образува ниско{0}}топяща се никелова-сулфидна евтектика, която разрушава високотемпературните сплави, независимо от съдържанието на алуминий. При работа над 600 градуса в наситен-сярен газ, нито 600, нито 601 са правилният отговор - потърсете вместо това по-високо-желязо или специализирани сплави и попитайте нашия технически екип за алтернативи.

 

Коя сплав запазва по-голяма якост над 1000 градуса?

 

Inconel 601 запазва значимо по-висока якост над 1000 градуса, тъй като по-високото му съдържание на хром и алуминий осигурява по-ефективно укрепване на твърд -разтвор при температура - приблизително 80–90 MPa типична якост на опън при 1000 градуса, срещу приблизително 50–60 MPa за 600 близо до същата температура.И двете сплави са укрепени-в разтвор (а не утаяване-), така че и двете разчитат на химия, а не на термична обработка за якост на горещо.

 

Типични публикувани стойности (винаги потвърждавайте спрямо текущи сертификати за изпитване на мелница за проектантска работа):

 

Собственост

Inconel 600 (закален)

Inconel 601 (закален)

Якост на опън при стайна{0}}температура

550 – 690 MPa

По-голямо или равно на 550 MPa

Стайна-температура 0,2% граница на провлачане

170 – 345 MPa

По-голямо или равно на 205 MPa

Якост на опън близо до 980–1000 градуса

≈ 50 – 60 MPa

≈ 80 – 90 MPa

1000 градуса, 100 часа при пълзене-якост на разкъсване (601, типично)

-

≈ 25 MPa

 

За производителя следват още две последствия:

 

Устойчивост на провисване.Муфелите на пещите, лъчистите тръби и конвейерните приспособления носят собственото си тегло плюс натоварване при температура. По-високата якост при гореща температура означава, че 601 компонента провисват по-малко и запазват стабилност на размерите си при по-дълги кампании - повтаряща се тема в бележките за приложение на доставчика.

 

Марж на дизайна в горната част на гамата.Между 1100 градуса и 1200 градуса, използваемата якост на 600 до голяма степен се е изпарила, докато 601 все още предлага използваема, макар и скромна, структурна способност. За критичен силно натоварен хардуер над ~1100 градуса, по-високи{6}}специални класове на якост (като сплави 617 или 602CA) може също да си заслужава да бъдат оценени.

 

Кога Inconel 600 все още е по-добрият избор?

 

Inconel 600 е по-добрият избор при високо-температурно разяждащо/алкално обслужване, хлорид-съдържащи водни среди, азотиращи атмосфери, работа в -генератор на ядрена пара и всяко приложение под ~1000 градуса, където неговата превъзходна устойчивост на-водна корозия и по-ниската цена са по-важни от крайния таван на окисление.Избирането на 601 навсякъде „защото е по-добро“ е често срещана и избегната грешка в-спецификацията.

Силните страни на Inconel 600 произтичат директно от неговия състав:

 

Каустични алкали.По-голяма или равна на 72% никелова матрица дава 600 изключителна устойчивост на концентриран натриев и калиев хидроксид - в миналото нейното характерно приложение в изпарители за каустик, работа с хлор-алкални каустик и свързана със сода-химическа обработка. 601, с приблизително 60% никел, е добро, но не 600 са равни тук.

 

Хлоридно напрежение-корозионно напукване (SCC).600 е почти имунизиран срещу хлорид SCC, който разрушава стандартните аустенитни неръждаеми стомани. Когато горещи хлоридни кондензати или солен разтвор влизат в контакт с метала при умерена температура, 600 е доказана защита. За оборудване, свързано-с морска вода и морска вода, вижте нашата страница с материали за морско инженерство.

 

Азотиращи атмосфери.Както беше отбелязано по-горе, 600 се цитира като по-добрият показател в дисоцииран амоняк - една от малкото топлинни среди, където побеждава 601.

 

Ядрена услуга.Десетилетия наследство от-парогенератори и{1}}реакторни компоненти.

 

цена.600 съдържа по-малко хром и не е определен алуминий и като цяло е по-икономичната покупка; определянето му там, където таванът му е достатъчен, директно намалява разходите по проекта.

 

Пряк път за избор:над 1050 градуса с цикличност или 25+ годишен проектен живот в окисляващ газ → 601. Каустик, хлорид-воден, азотиращ, ядрен или продължителен режим под ~1000 градуса → 600 спестява пари без неустойка.

 

Къде всяка сплав е стандартният избор за индустрията?

 

Inconel 601 притежава света на-температурна термична-обработка (пещи, лъчисти тръби, муфели, реторти), докато Inconel 600 притежава корозионни-химически, ядрени и каустични приложения - чисто разделение на територията, което следва директно от тяхната химия.Таблицата по-долу обобщава типичните приложения.

 

Where Is Each Alloy the Standard Industry Choice

 

Област на приложение

Предпочитана сплав

защо

Муфели за пещи, реторти, лъчисти тръби

601

Устойчивост на циклично окисляване до 1250 градуса

Терм{0}}кошници, тави, приспособления

601

Устойчивост на карбуризация; сила на провисване

Защитни тръби за термодвойки

601

Дълъг живот в горещ, цикличен газ

Изгаряне-на отпадъци/вътрешни елементи за WtE

601

Висока температура плюс топлинен цикъл

TiO₂ хлорид{0}}предварителни нагреватели за кислород

601

Окисляване при екстремни температури

Каустични изпарители, алкална обработка

600

Най-добрата-в-класа си Ni матрица за горещ NaOH/KOH

Химически реактори, топлообменници

600

Устойчивост на хлорид SCC + многостранна устойчивост на корозия

Тръби-за ядрен парогенератор

600

Доказано ядрено наследство и водна химия

Хардуер на пещта под ~1000 градуса

600

Доказано и икономично

Части на пещ за амоняк/азотиране

600

Ръб над 601 при азотиране

 

Две винетки от-реалния свят правят разделението конкретно:

 

Цех за топлинна-обработка на партиди, работещ с цикли на карбуризация от 1150 градуса, замени приспособленията от хромова-сплав с 601 кошници и удвоен живот на кампанията между ремонтите - решаващият фактор беше задържането на котлен камък, а не химията на основния-метал.

 

Хлор-алкален завод определи 600 (никога 601) за горещ концентриран каустик: тук допълнителните 12 точки съдържание на никел печелят своето, а таванът на окисление от 1250 градуса от 601 е просто без значение.

 

За насоки за-оборудване-за материали за киселини и основи, нашата страница за материали за химическо оборудване картографира допълнителни сплави към среди (вижте Вътрешни ресурси за връзката).

 

Кои стандарти и спецификации покриват Inconel 600 и 601?

 

И двете сплави попадат в едни и същи фамилии продукти на ASTM -, най-вече ASTM B168 за плочи, листове и ленти -, така че превключването между тях рядко променя вашата спецификационна рамка, само UNS номера.По-долу са общите обозначения, с които работят производителите и инспекторите.

 

Елемент

Инконел 600

Инконел 601

UNS номер

N06600

N06601

Werkstoff (EN) номер

2.4816

2.4851

Плоча / лист / лента

ASTM B168 / ASME SB168

ASTM B168 / ASME SB168

Бар и прът

ASTM B166 / ASME SB166

ASTM B166 / ASME SB166

Безшевни тръби и тръби

ASTM B167 / ASME SB167

ASTM B167 / ASME SB167

Изковки

ASTM B564

ASTM B564

Заваръчен пълнеж (клас AWS A5.14)

ERNiCrFe-3 (FM 82)

ERNiCrFe-11 (съвпадение)

 

Бележки към стандартите, които си струва да знаете, когато проверявате някоя от сплавите в проект:

 

Същата спецификация, различна сплав.Тъй като и двете се появяват в B168, сертификатите на мелницата са достоверният запис - винаги проверяват UNS номера, топлинната химия и резултатите от механичния тест спрямо поръчката за покупка за всяко нагряване.

 

Съображения за кода ASME.Условията за-приемане на съдове под налягане се различават в зависимост от сплавта; потвърдете текущото приемане на раздел VIII на ASME (включително кодови случаи) за 601 в гранични роли-налягане преди замразяване на проекта.

 

Съвет за обществена поръчка.Поръчайте с UNS номера, а не с търговски имена. "Alloy 600" и "Alloy 601" са общите обозначения, използвани от производителите; търговски имена (Inconel® е търговска марка на Special Metals) съпоставят едно-към-едно с UNS номерата по-горе.

 

Как се сравняват заваряването и производството?

 

И двете сплави се заваряват лесно чрез обичайни процеси (GTAW/TIG, GMAW/MIG, SMAW) без необходимост от предварително загряване или термична обработка след -заваряване - основните практически разлики са в съответствие с избора на пълнител (ERNiCrFe-3 за 600, ERNiCrFe-11 за 601) и запазване на замърсяването със сяра далеч от 601 производителност на оксиден мащаб.Нито една сплав не може- да се втвърдява чрез утаяване, така че производството следва познатата аустенитна практика.

 

How Do Welding and Fabrication Compare

 

Ключово ръководство за производство:

 

  • Допълнителни метали.Използвайте съвпадащи или почти -съвпадащи пълнители, така че заваръчната зона да наследи същото поведение при окисление като основния метал - особено важно за 601, където обикновеният аустенитен пълнител би станал слабото звено при 1100 градуса.
  • Чистота.Всички-високотемпературни никелови сплави изискват чист метал преди гореща работа и заваряване. Сярата, греста и пастелите за-рисуване могат да трошат или корозират заварките; доставчиците предупреждават по един и същи начин срещу-съдържаща сяра атмосфера в пещта по време на гореща обработка на 601.
  • Студено формоване.И двете сплави се-втвърдяват повече от неръждаемите стомани; планирайте междинни отгрявания за дълбоко формоване.
  • Отгряване.601 обикновено е разтвор-закален около 1100–1200 градуса с бързо охлаждане за възстановяване на пластичността и оптимизиране на-образуването на котлен камък; 600 се отгрява около 1010–1150 градуса.
  • Обработваемост.И двете са машини от „C-клас“ (трудни) - очакват бавни скорости, твърди настройки и остри карбидни инструменти, съвместими с всички високо-никелови сплави.

 

Как трябва да изберете между 601 и 600?

 

Решете в този ред: пикова температура на метала, химия на атмосферата, честота на цикъла, след това цена - ако някое от първите три ви изтласка над 1050 градуса при окисляване или карбуризиране, изберете 601; иначе 600 ще свърши работа за по-малко пари.Използвайте този контролен списък на етап-преглед на дизайна:

  1. Пик и време-при-температура.Над ~1050 градуса за значими периоди? → 601. Под ~1000 градуса непрекъснато? → 600 е напълно адекватно.
  2. Честота на циклиране.Ежедневни или по-чести топлинни цикли над ~1000 градуса? → 601, решително.
  3. атмосфера.Окисляване или карбуризиране при висока температура → 601. Каустик, хлорид-воден или дисоцииран амоняк → 600. Редуциране на сярата навсякъде в диапазона → нито едно от двете; консултирайте се със специалист по сплави.
  4. Заредете при температура.Ограничени -структури (дълги излъчващи тръби, широки муфели) при 1100 градуса + → 601 (или оценете 617/602CA за още по-голямо напрежение).
  5. Код и икономика на жизнения цикъл.Потвърдете приемането на ASME за митото, след това оценете и двете сплави - премията 601 е скромна и обикновено се изплаща в живота на компонента при температура.

 

Ако не сте сигурни, изпратете ни работните параметри (температурен профил, атмосфера, честота на цикъла, проектен живот) и нашият металургичен екип ще препоръча икономичния клас -, че консултацията не струва нищо и предотвратява двете класически грешки: под-указване на 600 в 1150 градуса цикъл на работа и над-указване на 601 в 300 градуса каустик обслужване.

 

Често задавани въпроси

 

Каква е основната разлика между Inconel 601 и Inconel 600?

Inconel 601 съдържа 1,0–1,7% целенасочен алуминий плюс по-високо съдържание на хром (21–25%), което дава устойчивост на окисление до около 1250 градуса. Inconel 600 по същество няма алуминий, 14–17% хром и повече от или равно на 72% никел, с устойчивост на окисляване до около 1093 градуса, но превъзходна устойчивост на каустик и хлорид. Над 1000 градуса във въздуха, 601 е по-силен.

 

Колко алуминий всъщност съдържа всяка сплав?

Inconel 601 се определя при 1,0–1,7 тегл.% алуминий (номинално ~1,4%). Inconel 600 не съдържа определен алуминий; остатъчните следи от топене обикновено са под 0,35%. Тази разлика от приблизително 1,4-процент-пункта е най-големият фактор за разликата в производителността на сплавите при висока температура.

 

Каква е максималната работна температура на Inconel 601?

Приблизително 1250 градуса (2280 градуса F) във въздуха за устойчивост на окисление и разцепване - някои производители цитират циклична устойчивост до около 1260 градуса. Използваемата якост намалява доста преди тази граница, така че силно натоварените компоненти може да се нуждаят от по-ниски граници или по-високи-степени на якост като 617 или 602CA.

 

Каква е максималната работна температура на Inconel 600?

Около 1093 градуса (2000 градуса F) за устойчивост на окисление във въздуха; някои източници препоръчват непрекъснато обслужване по-близо до 980 градуса за дълъг проектен живот. Неговата защитна хромова скала нараства и се разпада прогресивно по-бързо, когато температурата надхвърли 1000 градуса.

 

Защо алуминият подобрява устойчивостта на окисление?

Алуминият се окислява първо на повърхността на повърхността на металния-нагар, образувайки тънък, плътен,-бавно растящ слой Al₂O₃. Този слой блокира дифузията на кислород и механично закотвя наслагващата се скала, богата на хром-, като предотвратява разцепването (лющенето), което унищожава обикновените люспи на хром при термичен цикъл над 1000 градуса.

 

Коя сплав е по-добра при термичен цикъл?

Inconel 601, с голяма разлика. Неговата алуминиева-закотвена скала издържа многократни цикли до 1200 градуса + с минимални загуби, поради което е индустриален стандарт за партидни-муфели на пещи, лъчисти тръби и-приспособления за термична обработка. Inconel 600 прогресивно отделя и възобновява мащаба си при агресивен цикличен режим.

 

Може ли Inconel 600 все още да се използва над 1000 градуса?

Да, в по-малко взискателни случаи - кратки екскурзии, ниско механично натоварване или по-нежна атмосфера. Но близо до неговата оценка от 1093 градуса, очаквайте по-бързо окисляване, разцепване на мащаба при цикличност и намален марж за дълъг живот на дизайна. За продължителна или циклична работа над ~1050 градуса, 601 е по-безопасният инженерен избор.

 

Коя сплав издържа по-добре на карбуризация?

Inconel 601. Неговите бавно-растящи, прилепнали оксидни нагари остават по-добра въглеродна бариера при екстремни температури, докато напуканите или натрошени накипи от 600 излагат голия метал на въглерод. И двете обаче трябва да се избягват при намаляване на-серната атмосфера.

 

Коя сплав е по-добра за обслужване със сода каустик (NaOH)?

Inconel 600. Неговото съдържание на никел, по-голямо или равно на 72%, осигурява-водеща в индустрията устойчивост на концентрирани горещи каустики, където по-ниският никел на 601 (58–63%) го прави просто добър. За каустични изпарители и алкална обработка под екстремния-температурен диапазон 600 е стандартът.

 

Обхванати ли са и двете сплави от едни и същи спецификации на ASTM?

да И двете се произвеждат по ASTM B168 (плоча/лист/лента), B166 (пръти), B167 (безшевни тръби) и B564 (изковки), с аналогове ASME. Проверете UNS номера (N06600 срещу N06601) на всеки сертификат за изпитване на мелница, тъй като спецификацията на продукта-формуляр е идентична.

 

Какви пълнители за заваряване трябва да се използват?

ERNiCrFe-3 (сплав 82/FM 82) е традиционният пълнител за Inconel 600; ERNiCrFe-11 е подходящият пълнител за 601, така че заваръчният шев наследява същата устойчивост на окисление. И двете сплави се заваряват чрез GTAW/GMAW/SMAW без предварително нагряване или топлинна обработка след заваряване.

 

Коя сплав е по-здрава при висока температура?

Inconel 601 запазва грубо 80–90 MPa якост на опън при 1000 градуса спрямо приблизително 50–60 MPa за 600 близо до тази температура и по-добре издържа на провисване при пълзене при дълги кампании в пещта. Винаги проектирайте от текущи-сертифицирани и кодирани данни, а не от типични стойности.

 

Коя сплав струва повече?

Inconel 601 обикновено носи скромна премия над 600 поради по-високото съдържание на хром и специфичен алуминий. Премията обикновено се изплаща при по-дълъг живот на компонента над 1000 градуса -, но посочването на 600, където таванът е достатъчен, е икономичният и правилен избор.

 

Може ли Inconel 601 да се справи със-съдържащи сяра атмосфери?

Не - и нито 600. Никеловите сплави страдат от атака на сулфидиране (ниско-никелови-сулфидни фази) в редуциращи сяра среди при висока температура. Избягвайте H₂S-съдържащи и редуциращи-SO₂ газове над приблизително 600 градуса и за двата класа и се консултирайте със специалист за алтернативи.

 

Какви са еквивалентите на UNS и EN?

Inconel 600 е UNS N06600 / EN W.Nr. 2.4816; Inconel 601 е UNS N06601 / EN W.Nr. 2.4851. И двете също се произвеждат в съответствие със спецификациите на AMS за аерокосмическа индустрия. Поръчването по UNS номер избягва двусмислието на търговското-наименование сред производителите.

 

Кое да избера за муфели на пещ или лъчисти тръби?

Inconel 601 - това е де факто индустриалният стандарт за тези приложения. Комбинацията от устойчивост на окисление от 1250 градуса, устойчиво на разцепване-циклично поведение и добра якост на провисване дава най-дългите кампании между обновяването на-на газово-и електрическо термично-обработващо оборудване.

 

Изпрати запитване
Ела при нас
И започнете своите RFQ сега.
Свържете се с нас